Palmy to bardzo popularne rośliny, które chętnie hodujemy w domach. Są to wysokie, strzeliste drzewka, które bardzo atrakcyjnie wyglądają w salonach. Jak dbać o plamę, by pięknie rosła?

Palmy doniczkowe – stanowisko

Palmy to rośliny, które mają około 3 000 odmian. Są to rosłe drzewa, które w naturze mogą mieć nawet do 6 metrów. W warunkach domowych nie osiągają takich rozmiarów, ale trzeba pamiętać, że są to rośliny wysokie. Nie nadają się do małych pokoi. Nie będą w nich wyglądały dostatecznie okazale.

Palmy to rośliny, które lubią słoneczne stanowiska, co nie znaczy, że mogą stać w pełnym słońcu. Najlepiej czuja się, gdy słońce jest rozproszone. Ciemne, nieregularne plamy na liściach to znak, że roślina doznała poparzeń słonecznych.

Jak wybrać doniczkę?

Palmy to kwiaty, które nie są zbyt wymagające. Trzeba jednak pamiętać, by wybrać im odpowiednią doniczkę, która ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim wpływa na rozwój rośliny.

Palmy najlepiej prezentują się w prostych, wysokich doniczkach, które podkreślają strzelistość rośliny. Warto zwrócić uwagę, by doniczka zwężała się ku dołowi. Trzeba pamiętać, że korzenie rozwijają się mocno w głąb doniczki, dlatego jej wysokość jest tak ważna.

Wybierając donicę dla palmy koniecznie trzeba zwrócić uwagę na dziury w dnie, które są obowiązkowe. Kwiaty nie radzą sobie z przemoczonymi korzeniami. W takiej sytuacji natychmiast zaczną gnić, a roślina będzie nie do uratowania.

Sadząc palmę warto na dno doniczki wrzucić warstwę keramzytu, która będzie stanowiła idealny drenaż, gdy zdarzy się nam przelać palmę.

Podlewanie i zraszanie

Palmy lubią dosyć intensywne podlewanie w ciepłe dni. Należy jednak pamiętać, że woda, która wycieknie z donicy musi zostać wylana po kilkunastu minutach. Korzenie, które będą w wodzie szybko zgniją. Kolejny raz należy podlać palmę, gdy wierzchnia warstwa ziemi będzie delikatnie przesuszona.

Podlewanie nie jest trudne. Dużo bardziej skomplikowane jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności w mieszkaniu, w którym rośnie palma. Są to rośliny, które lubią klimat gorący, ale wilgotny. Kaloryfery w blokach z wielkiej płyty sprawiają, że powietrze dla palm jest bardzo niesprzyjające. Bardzo szybko można zobaczyć, że końcówki liści stają się delikatnie żółte.

Zraszanie palm nie jest dobrym pomysłem. Palmy mogą to przechorować. Dużo korzystniej jest ustawić w pobliżu nawilżacz powietrza, który będzie ustawiony na 50-60%. Podobny nawilżacz powietrza można zrobić z podstawki na kwiaty. Należy wsypać do niego keramzyt i zalać wodą. Taką podstawkę można postawić pod palma lub w jej pobliżu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.tropiart.pl/plants/palmy-palmy-mrozoodporne.html.

Comments are closed.