Wybór damskich butów narciarskich to kwestia, której należy poświęcić sporo uwagi. Od tego czy będą dobrze dobrane zależy nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo jazdy. Odpowiednio dobrane obuwie umożliwi spędzenie wielu godzin na stoku i czerpanie z tego dużej przyjemności. Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę?

Dobór rozmiaru

Jeszcze kilka lat temu wśród wielu osób panowało przekonanie, że buty narciarskie damskie powinny być nieco zbyt duże. To błąd, ponieważ może powodować dyskomfort, a nawet być przyczyną kontuzji. Obecnie wiadomo, że obuwie narciarskie powinno mieć wkładki tej samej długości co to noszone na co dzień.

W jaki sposób dobrać rozmiar butów narciarskich w domowych warunkach? Należy stanąć na kartce papieru, pięta powinna przylegać do ściany. Następnie należy zaznaczyć miejsce, w którym kończy się duży palec. Tak uzyskaną długość należy zaokrąglić w górę (w przypadku stopy o długości 24,3 cm za rozmiar należy uznać 24,5).

Istotny jest też dobór szerokości skorupy. Po stanięciu na kartce można zmierzyć stopę w najszerszym miejscu, warto jednak mieć świadomość, że producenci narciarskich butów damskich mają przypisaną szerokość skorupy do rozmiaru obuwia, co sprawia, że zazwyczaj są one dobrze dopasowane do potrzeb użytkowniczki.

Odpowiednia twardość

Równie istotną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze damskich butów narciarskich jest ich twardość. Mierzy się ją w skali 60-150. Wybór twardości obuwia jest ściśle związany z umiejętnościami narciarza.

W przypadku kobiet, które dopiero zaczynają się uczyć jazdy na nartach buty powinny mieć twardość na poziomie 60-70. Średniozaawansowane narciarki powinny stawiać na poziom 70-90, natomiast dla pań o dużych umiejętnościach przeznaczone są te o twardości powyżej 90.

O tym trzeba pamiętać

Kiedy już uda się odpowiednio dobrać buty narciarskie damskie narciarskie należy o nie odpowiednio dbać, by służyły właścicielce jak najdłużej. Podstawą jest ich dokładne suszenie po każdym dniu spędzonym na stoku. Dzięki temu nie tylko uniknie się wnikaniu wilgoci oraz nieestetycznego odkształcania skorupy.

Warto zainwestować w akcesoria, które ułatwią pielęgnację butów narciarskich damskich. Przydatna jest na przykład specjalna suszarka, która nie tylko osuszy obuwie po szusowaniu, ale także pozwoli na jego ogrzanie jeszcze przed wyjściem na stok. Warto zainwestować też w spray antybakteryjny oraz pokrowiec na buty, w którym można je przechować po zakończeniu sezonu narciarskiego i uniknąć ich zawilgoceniu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://agasport.com.pl/damskie-cat-20.

Comments are closed.