O GitHubie, czyli o specjalnej platformie, gdzie można udostępniać swoje projekty, mówi się już od dłuższego czasu. Kontrolowana jest ona za pomocą Gita. W obecnych czasach te dwa pojęcia łączy się także z GitHub Actions. O co dokładnie chodzi? Warto się przyjrzeć temu tematowi.

Czym jest repozytorium?

Aby jednak móc wdrożyć się w ten temat, warto przypomnieć kilka pojęć, m.in. Git, GitHub i repozytorium. Co oznaczają te trzy pojęcia?

Pod pojęciem Git kryje się narzędzie, które ułatwia zarządzanie historią kodu źródłowego. Mówiąc wprost jest to system kontroli wersji. 

GitHub to tak naprawdę usługa hostingowa, która przydaje się przy tworzeniu repozytoriów Gitowych.

No i na samym końcu repozytorium, czyli tradycyjna biblioteka cyfrowa. To właśnie w repozytorium gromadzone są dokumenty, które są oznaczone w taki sposób, aby można było je łatwiej udostępnić. 

Warto pamiętać o tym, że istnieje znacząca różnica pomiędzy samym Gitem a GitHubem. Tych dwóch pojęć nigdy nie można stawiać w jednej lini, ponieważ to pierwsze jest “jedynie” narzędziem, a to drugie usługą.

Github Actions – najważniejsze informacje

Github actions self hosted runner jest usługą, która oferowana jest przez specjalistów z branży informatycznej, m.in. przez 10Clouds. Chcąc skorzystać z takiej usługi, warto sprawdzić o co tak naprawdę chodzi z samym Github Actions.

Tak naprawdę jest to usługa, która powstała na bazie prac nad Azure DevOps. Platforma powstała w odpowiedzi na to, aby wyeliminować pewne błędy, dzięki czemu jest ona w stanie odciążyć nieco bardzo mocno zapracowanych programistów. Samo Github Actions nie jest narzędziem trudnym, jeżeli chodzi o obsługę – o ile oczywiście posiada się wiedzę programisty.

Jakie cechy ma Github Actions?

Dlaczego Github Actions cieszy się tak mocno rosnącą popularnością, pomimo swojej niedawnej premiery (w stosunku do innych platform, jakie można spotkać na rynku)? Ponieważ ma cztery podstawowe cechy, które są w stanie w znaczny sposób zmienić oblicze pracy programistów. Oto one:

  • czytelny język programowania – YAML, tak naprawdę ma się tu do czynienia z minimalną ilością deklarowanych pojęć, co jest znacznym ułatwieniem. 
  • infrastruktura w chmurze – odpowiedzialność za środowiska w tej platformie spoczywa na “barkach” Githuba. Dzięki temu zapewnione są również odpowiednie aktualizacje i wysoki poziom bezpieczeństwa.
  • brak opłat dla repozytoriów publicznych – dzięki temu programiści mają szansę na spore oszczędności.
  • skrócenie czasów budowania i testowania, ponieważ można wykonywać łatwe, niezależnie od siebie kroki. 

Comments are closed.

zobacz więcej eonlinemall.com live url