Fotoradary traktowane są jako swoiste straszaki na kierowców i stawiane są w miejscach, gdzie nagminnie łamane są przepisy dotyczące dopuszczalnej prędkości. Mandat z fotoradaru ma tę samą moc co mandat wystawiony przez policjanta. Gdzie można dostać mandat z fotoradaru? Co znajduje się na takim mandacie? Czy możliwe jest uniknięcie kary pieniężnej za mandat?
Mandat z fotoradaru – co trzeba wiedzieć?
Fotoradary to urządzenia służące do pomiaru prędkości samochodów na danym odcinku. Jego zadaniem jest stworzenie zdjęcia w momencie, kiedy konkretny kierowca przekracza dozwoloną prędkość. W zależności od ustawienia radaru, może on robić zdjęcia zarówno samochodom zbliżającym się do niego, jak i oddalającym się. Kiedy zdjęcie robione jest z przodu nie ma wątpliwości kto kierował, dlatego też nie ma problemów z egzekwowaniem płatności. Jakie dane zawiera mandat z fotoradaru? Przede wszystkim jest to wizerunek kierowcy, sam samochód oraz jego tablice rejestracyjne, miejsce, data i godzina wykonania fotografii. Mandat z fotoradaru zawiera również informacje dotyczące dozwolonej prędkości na danym odcinku oraz prędkość, z jaką poruszał się sfotografowany pojazd.
Kiedy do naszej skrzynki trafia mandat z fotoradaru?
Zgodnie z przepisami Główny Inspektorat Transportu Drogowego ma 180 dni na to, by mandat z fotoradaru trafił do konkretnej skrzynki pocztowej. Obecnie jednak technologii tak bardzo goni do przodu, że mandat z fotoradaru trafi do kierowcy nawet na kilka dni lub tygodni po wykroczeniu. Poza koniecznością uiszczenia samego mandatu kierowca zyskuje dodatkowe punkty karne. Czy można odmówić przyjęcia mandatu? Tak – jeśli zdjęcie kierowcy jest niewyraźne lub też kiedy na zdjęciu znajdują się dwa samochody i nie ma możliwości wskazania, który z nich faktycznie przekroczył prędkość.
Comments are closed.