BRC ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywności w przedsiębiorstwach, jakie na co dzień związane są z branżą spożywczą. Nie tylko, jeśli mówi się o przetwórstwie, ale również o pakowaniu takich produktów. Warto nieco bliżej zająć się certyfikacją BRC, która może wynieść działalność wielu firm na zupełnie lepszy poziom.

Składowe elementy BRC

Certyfikat BRC możliwy jest do pozyskania przez każde przedsiębiorstwo, jakie dopilnuje spełnienia restrykcyjnych norm. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że system BRC składa się z kilku elementów. Oto one:

  • BRC CP (Consumer Products) – norma, która w głównym swoim zamierzeniu dedykowana jest dla firm, jakie zajmują się produkcją wyrobów typu „non-food”.Chodzi tutaj oczywiście o produkty nieżywnościowe. Na tej liście znaleźć można szkło, chemię domową, ubrania, naczynia kuchenne, urządzenia AGD, kosmetyki, tekstyliów. Obecnie obowiązuje 4 wersja standardu BRC CP.
  • BRC FOOD – główna podstawa wszystkiego. To właśnie dla tej normy można zamówić audyt BRC. Norma, która dedykowana jest dla tych firm, jakie zajmują się produkcją produktów podstawowych, żywności przetworzonej, czy też składników/żywności, jakie można wykorzystać w innych sektorach branży spożywczej. Obecnie obowiązuje 8 wersja standardu.
  • BRC IOP (BRC P&PM)  (Packaging and Packaging Materials) – to rozszerzenie BRC FOOD. To ta norma, która odnosi się do firm, jakie na co dzień zajmują się produkcją i dostarczaniem opakowań, jakie wykorzystuje się przy produktach żywnościowych. Trzeba bowiem zadbać, aby nawet opakowania, mające styczność z różnymi produktami żywnościowymi spełniały restrykcyjne normy. Obecnie obowiązuje 6 wersja standardu.
  • BRC Agents and Brokers – norma dedykowana dla tych wszystkich firm, jakie zajmują się świadczeniem usług powiązanych z zakupem, transportem i dystrybucją produktów żywnościowych. Obecnie obowiązuje druga wersja standardu.
  • BRC Storage & Distribution – norma odnosząca się do magazynowania i składowania produktów żywnościowych. Pomaga ona zapewnić efektywny łańcuch logistyczny. Obecnie obowiązuje 3 wersja standardu.

Audytor w firmie

Audyt BRC, który możliwy jest do przeprowadzenia przez DJB doradztwo ma na celu wskazanie, jakich błędów można uniknąć, z dotychczas popełnianych i czego nie należy robić. Tak, aby mieć pewność, że w danej firmie zostaną zapewnione przez cały czas dobre praktyki, gwarantujące bezpieczeństwo żywności na każdym z poszczególnych etapów, aż trafi on finalnie do konsumenta. 

 

Comments are closed.

termedia.info.pl